Przejdź do treści

Zmiany systemu w licytacji dwustronnej

W grze turniejowej niezwykle istotne jest odnajdywanie się w sekwencjach dwustronnych. Zmieniają się wtedy nieco priorytety w licytacji – najważniejsze to złapać bilans i uzgodnić kolor. Wobec powyższego niektóre sekwencje nabierają zupełnie innego znaczenia niż w licytacji jednostronnej…

WNES
 pas1♥x
1BA (!)

Powyższa sekwencja obrazuje wykorzystanie odzywki jeden bez atu w zupełnie niestandardowy sposób. W licytacji jednostronnej taka sekwencja wskazywałaby, że zawodnik W posiada 7-10 punktów i nie ma ani trzech kierów, ani czterech pików. Jak wygląda jednak znaczenie tej odzywki w opisanej sekwencji dwustronnej?

Odzywka jeden bez atu jest sztuczna i wskazuje posiadanie fitu (co najmniej trzy kiery) oraz przedział punktów 7-9. Zwalnia się tym samym odzywka dwa kier – oznacza ona w powyższej sekwencji fit kierowy oraz przedział punktów 4-6. Fit można również pokazać poprzez blokujący skok w trzy kiery.

Powyżej opisane ustalenie pozwala uzgodnić kolor starszy w licytacji dwustronnej (po interwencji przeciwnika kontrą) i precyzyjnie rozróżnić ręce odpowiadającego na otwarcie. Wielką zaletą licytacji w ten sposób jest możliwość szybkiego pokazania fitu i w precyzyjny sposób wskazania swojej siły.

Brawa tymczasem dla zwycięzców turnieju – Piotra i Piotra. Pokonali oni pozostałych dziewięć par, wyprzedzając minimalnie parę Piotr – Remik i Małgosia – Wojtek.

Widzimy się już w najbliższy wtorek :)

Skontaktuj się z nami