Przejdź do treści

Turniej PoduMaj 19.05.2023 – analiza rozdań

  • przez

W dniu 19 maja 2023 roku w Poznaniu kolejny raz usiedliśmy do zielonych stolików. Do rywalizacji turniejowej przystąpiło siedemnaście par. Najlepsi okazali się Anna Kulesza i Tomasz Libich. Na drugiej pozycji uplasowały się Marzena Bartel i Beata Światłowska, a na trzeciej finiszowali Anna i Karol Koczorowscy. Wielkie gratulacje!

Duże emocje przyniosło już pierwsze rozdanie. Niemal wszystkie pary zagrały prawidłowy kontrakt – 3BA. W jego znalezieniu pomocny powinien okazać się Puppet Stayman. A oto sekwencja:

1♣ – 1♦

2BA – ?

Odpowiadającemu przyszła następująca karta:

♠ D 6 4 2
♥ D 10 9 8
♦ 7 4
♣ D 8 5

Nie ulega wątpliwości, iż należy sprawdzić możliwość zagrania końcówki w kolor starszy. 2BA można zalicytować przecież nawet z piątką starszą! Mając zatem górę negatu (piękne sześć punktów), należy zalicytować forsujące do końcówki trzy trefl. Po odpowiedzi partnera 3BA nie mamy już wątpliwości – partner nie posiada ani piątki starszej, ani nawet czwórki. Warto również pamiętać, że po odpowiedzi partnera 3♦ (co najmniej jedna starsza czwórka), pytający powinien zgłosić 4♦ (mam obie starsze czwórki). Takie ustalenia zawsze pozwolą ustawić grę z silniejszej ręki.

Sporo działo się również w drugim rozdaniu. Niestety żadnej parze nie udało się wylicytować szlemika pikowego z ręki E. Ba, tylko jednej parze udało się wziąć dwanaście lew na piki. Co ciekawe jedna para dotarła w tym rozdaniu do szlemika treflowego, który przy zachodzących rozkładach powinien zostać przegrany… A oto ręce zawodników E:

♠ 10 9 8 4 3

♦ K 3  
♣ A D W 10 6 3

i W:

♠ A K D 2
♥ K W 7  
♦ W 8 7 5
♣ K 4

Pierwszy problem pojawia się już na otwarciu – wydaje się, że najwłaściwszym otwarciem z ręki E jest 1♠. Przemawia za tym piękny skład i chęć pokazania koloru starszego. W grę wchodzi jednak również otwarcie 2♣, ponieważ jakość koloru pikowego jest bardzo niska. Niezasadne jest otwieranie z taką kartą dwukolorówki pikowej – karta jest na takie otwarcie zdecydowanie zbyt silna. Dalsza licytacja mogłaby wyglądać mniej więcej tak:

1♠ – 2♣

2♠*1 – 2BA*2

3♣ – 3♠

4♣ – 4♥

4♠ – 5♣

5♦ – 6♠

pas

*1 skok w 3♣ zarezerwowany jest dla silniejszych rąk

*2 można również od razu uzgodnić piki przez odzywkę 3♠

Co do samej rozgrywki tego kontraktu warto zauważyć, iż 6♠ można wygrać tylko z ręki E (gdyby grała ręka W to po wiście karowym kontrakt musi zostać przegrany – as i dama karo znajdują się za królem). Grając jednak z ręki E wystarczy, po ściągnięciu atutów, na cztery trefle z ręki wyrzucić cztery kara ze stołu. Powyższy manewr pozwoli przebić jedno karo w dziadku (nie będzie konieczności wykonywania ekspasu w karach). Tym samym rozgrywający weźmie pięć lew pikowych, sześć lew treflowych i jedną przebitkę karową – dwanaście lew.

Skontaktuj się z nami