Przejdź do treści

Skuteczna obrona po bez atu

  • przez

Otwarcie przez przeciwnika licytacji odzywką jeden bez atu z reguły oznacza, że za kilka okrążeń będziemy grali w obronie. Nie zawsze musi tak być! Warto mieć uzgodniony z partnerem zestaw narzędzi, dzięki któremu można skutecznie odnaleźć się w omawianej pozycji.

WNES
 paspas1BA
?

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że obrona po bez atu zasadza się przede wszystkim na walce układem. Punkty mają statystycznie przeciwnicy (skoro jeden z nich ma aż 15-17). Wobec powyższego przyjmuje się, iż kontra wskazuje układ 5-4 (piątka młodsza – czwórka starsza), a wejście dwoma treflami wskazuje skład dwukolorowy na kolorach starszych. Wejście dwa karo przyrzeka starszą szóstkę (tak jak multi), a dwa kiery i piki są dwukolorowe (odpowiednio kiery z młodszym i piki z młodszym).

Jak należy zalicytować z poniższą kartą?

♠ 8 6 5
♥ K D 7 6 5 3
♦ K 2
♣ 10 3

W założeniach przedpartyjnych można z pewnością zdecydować się na wejście dwoma karami. Dalsza licytacja przebiega zasadniczo jak po otwarciu multi. Najczęściej partner zalicytuje dwa kier (pasuj/popraw), ewentualnie trzy kier (blokujące pasuj/popraw).

Z przygotowanymi rozdaniami w turnieju nalepiej poradzili sobie Sławek i Jan :) Wielkie gratulacje!

Do zobaczenia w najbliższy wtorek :)

Skontaktuj się z nami