Przejdź do treści

Pazerność niepopłaca?

  • przez

Dałem taki tytuł, żeby przyciągnąć waszą uwagę. Chociaż jestem zdziwiony, że to błąd, przecież jak niepopłaca1? Bardzo niepopłaca1.

Pierwszy problem:

Przeciwnicy licytują:

Mamy dwie w zasadzie pewne lewy. Do tego, jeżeli AJ pik będą u otwierającego, to trzy. Dodatkowo A karo. Z nie nadwyżkowej licytacji przeciwników można wywnioskować że partner cosik też ma. Turniej na maxy, więc każde zwiększenie zapisu może dać nam mnóstwo dodatkowych % w turnieju.

Taka kontra ma jednak jedną wadę- obnaża naszą rękę. Rozgrywający, świadomy złego podziału atutów, rozgrywa prawie jak w widne i może wykonać zagrania, niemożliwe bez tej informacji.

I gdy już chcieliśmy kontrować 4pik…

Skoro chcieliśmy kontrować 4, to i 5 powinniśmy :) Pora na wist. Odpowiedź będzie na dole.

Drugi problem:

Weszliśmy sobie radośnie do licytacji kierami, partner dał kontrę i teraz trzeba wymyślić inteligentny wist!

Odpowiedź 1

Gdyby ta licytacja przebiegła zwyczajnie, to należałoby oddać zwyczajny wist: walet trefl lub blotka kier. Z racji tego, że S zapytał o asy, chociaż sam ma niezbyt silną rękę, wynika, że posiada duży układ. W takich sytuacjach dobrze jest ściągnąć swoje lewy.

As karo na wiście obłożył kontrakt. Tak wistował zwycięzca turnieju – Paweł Jassem.

Odpowiedź 2

Jak widać blotka kier była zwycięska. Martyna jednak oddała inny wist. Paweł nie był zadowolony. Zapytał więc na naszym drużynowym czacie, w co wistujemy. Okazało się, że każdy z ankietowanych wypuszczał i w tej sytuacji Pawłowi mogę polecić <klik>

Jak widać w tych rozdaniach sprawdziła się maksyma, że na kontrę trzeba mieć opozycję atu, a że na bez atu nie ma atutów…

Koledzy z drużyny naobiecywali żonom*, że wygrają ten turniej. Wyszło inaczej dlatego zrobiłem dwa osobne artykuły, żeby pokazali żonom*. Jak zobaczą, że piszą o nich dobrze, to może pozwolą wyrwać się w najbliższy poniedziałek.

Dla Jarka: <klik>

Dla Bartka: <klik>

*Bartek nie ma żony, więc zapytam w imieniu drużyny: kiedy ślub? Bo dawno się na weselu nie bawiliśmy. Jakby co polecam: <klik>

Do zobaczenia w poniedziałek!

Ilya Shpuntou

Na życzenie – analiza rozdania 18

O ciekawe rozdanie zapytał Tomek. Spróbuję w kilku słowach zaproponować licytację, ale czy po tej analizie będziecie grali w brydża lepiej? Tego nie wiem. Wiem za to, że nie będę tak zabawny jak Ilya w pozostałej części tej relacji.

Przed Wami rozdanie 18

Jako S zaczynamy odzywką 1 ♠️, na którą N odpowiada 2 ♥️, które oznacza 12+ punktów i 5+kierów. Do tej pory było prosto. Teraz czas na pierwsze decyzje:

NS
1 ♠️
2 ♥️?

Mamy 15 punktów czyli górną strefę otwarcia (15-17). Oprócz punktów do pokazania partnerowi mamy szóstego pika lub 5trefli. Niestety w naszym systemie nie ma odzywki, która pokaże te 2 informacje. Do wyboru zostaje 3 ♠️, które pokaże nadwyżkę i szóstego pika lub 3trefl, które także pokaże nadwyżkę (bez nadwyżki i mając dużo trefli musimy powiedzieć 2 ♠️) i 4 trefle. Mimo świetnej jakości atutów ja proponuję 3 ♣️ z planem by w następnej kolejce zalicytować piki (nawet na wysokości czterech!) Dlaczego trefle? Nawet dość przeciętna karta partnera z asem kier i KDxx trefl da nam pięknego szlema w trefle, a w piki będzie szedł tylko szlemik. (Grając w trefle możemy na piki wyrzucić wszystkie kiery partnera i wziąć 13 lewę na przebitkę).

NS
1 ♠️
2 ♥️3 ♣️
?

Znowu problem. Partner zgłosił piki i trefle, a my mamy 10 kart czerwonych. Wygląda, że są misfity, więc trzeba zagrać 3BA. Partner jednak pokazał 5 pików i 4 trefle – może znajdą mu się tam jeszcze 2 kiery? A przecież każdy wie, że łatwiej się gra w atuciki! U mnie ten argument przeważa – proponuję więc 3♥️.

Wracamy do S.

NS
1 ♠️
2 ♥️3 ♣️
3 ♥️?

Przed chwilą zastanawialiśmy się czy grać w trefle czy w piki, a tu wyskoczył nam niespodziewany faworyt do bycia atutem. Partner przecież obiecał 6 kierów! A nasz renons karo może być źródłem dodatkowych lew przy grze w kiery. Uzgadniamy więc kiery – spróbujmy także pokazać renons karo. 5 ♦️ pokaże partnerowi fit, renons karo i chęć gry szlemika. Zobaczymy co będzie dalej.

NS
1 ♠️
2 ♥️3 ♣️
3 ♥️5 ♦️
?

Partner pokazał nam renons karo. Czy mamy dla niego dobre informacje? Nie za bardzo. Nasz as karo do renonsu to nie jest dobra wartość, nie mamy dodatkowych kierów. Brak argumentów, aby grać szlemika – trzeba hamować. Czyli wracamy na nasz kolor – 5 ♥️.

Wracamy do S.

NS
1 ♠️
2 ♥️3 ♣️
3 ♥️5 ♦️
5 ♥️?

Partnerowi nie spodobał się nasz renons karo. Czy w związku z tym musimy spasować na 5♥️? Nie musimy. Trzeba podjąć trudną decyzję – znając wszystkie karty – trzeba zalicytować szlemika w kiery. Partner może mieć jednak słabe atuty. Może trzeba było inaczej prowadzić licytację wcześniej? Bądź tu mądry i pisz wiersze. Wydaje mi się, że jednak szlemik częściej będzie szedł niż nie będzie i bym go dołożył. Jak partner przegra – trzeba będzie jednak przeprosić i pobiec do pobliskiej kwiaciarni. No ale kto nigdy nie był w kwiaciarni niech pierwszy rzuci kamieniem.

Paweł nie rzucający kamieniem

Klasyfikacja Nauki Brydża: https://naukabrydza.pl/turnieje/poniedzialkowe/07-08/

Wyniki Ior+Nauka Brydża: https://wyniki.brydz.poznan.pl/ior/240701/

Wyniki z całej Polski: https://r.bridgespider.com/34448/

PRZYPIS:

1 słowa nie popłaca zostały celowo napisane przez Ilyę, wszytskie proby korekty konczyly sie na jego płaczu gdyż uważa że to jest jego najlepszy dowcip chociaż rozumie go tylko on.

Skontaktuj się z nami