Przejdź do treści

Licytacja z wykorzystaniem Drury

  • przez

Otwarcia na trzeciej i czwartej ręce często są zdecydowanie słabsze niż otwarcia na pierwszej lub drugiej ręce. Nie trzeba już bowiem mieć dwunastu punktów – zwykle wystarczy około ośmiu i solidny kolor.

WNES
 paspaspas
1♥/♠pas2♣ (!)pas
? 

Powyższa sekwencja obrazuje wykorzystanie konwencji Drury. Drury to sztuczna odzywka dwa trefl znajdująca zastosowanie po otwarciu trzecio – i czwartoręcznym partnera w kolor starszy (również wejściu kolorem starszym po otwarciu przeciwnika). Wskazuje ona górę pasa (zwykle 10 – 11 punktów) i fit (co najmniej trzy kartowy). Celem odzywki Drury jest nadto uzyskanie informacji o sile otwarcia partnera, który może mieć od ośmiu do nawet siedemnastu punktów.

Dalsza licytacja w omawianej sekwencji nie jest szczególnie trudna. Powtórzenie swojego koloru wskazuje otwarcie podlimitowe (do maksymalnie jedenastu punktów), natomiast odzywka dwa karo jest sztuczna i sygnalizuje posiadanie otwarcia w sile od jedenastu do czternastu punktów. Z lepszą kartą można naturalnie zgłosić nowy kolor albo od razu skoczyć w końcówkę.

Do zobaczenia w najbliższy wtorek :)

Skontaktuj się z nami