Przejdź do treści

Kiedy można pominąć transfer?

  • przez

W grupie Splinter kontynuujemy zmagania z licytacją po otwarciu jeden bez atu. Oczywiście najczęściej zastosowanie znajdzie tutaj licytacja z wykorzystaniem Staymana (pytanie o starsze czwórki) oraz transferów. Warto jednak pamiętać, że czasami można zrezygnować z wykorzystania jednej ze wskazanych konwencji.

Pochylmy się nad poniższą sekwencją licytacyjną.

WNES
 pas1BApas
2♠pas3♣pas
? 

Zawodnik W posiada następującą kartę:

♠ 10 7 5
♥ A 2
♦ W 10 8
♣ K D W 8 7 6

W jaki sposób należy licytować w powyższej sekwencji? Nie ulega wątpliwości, że z kartą W można zgłosić Staymana a następnie powiedzieć trzy bez atu. Wskazana licytacja z pewnością jest zgodna z ustaleniami systemowymi i prowadzi do osiągnięcia prawidłowego kontraktu.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż w omawianym przykładzie taka licytacja dostarcza sporo informacji przeciwnikom. Wistujący z pewnością nie zdecyduje się już wyciągnąć wistu treflowego. W takiej sytuacji z ręką zawodnika W można pominąć transfer na trefle i od razu zalicytować trzy bez atu. Kontrakt finalny będzie ten sam, ale przeciwnicy nie będą mieli okazji wejść do licytacji ani otrzymać dodatkowych informacji o posiadanych przez nas wartościach.

Z przygotowanymi rozdaniami w turnieju najlepiej poradzili sobie Marta i Mariusz. Wielkie brawa!

Do zobaczenia w najbliższy czwartek :)

Skontaktuj się z nami