Przejdź do treści

Jak licytować po kontrze wywoławczej?

  • przez

Kto okazał się najlepszy w turnieju rozgrywanym w Tłusty Czwartek? Zwycięzcami turnieju w grupie Splinter zostali Basia i Piotr. Pokonali oni aż osiem pozostałych par! Drugie miejsce zajęli Celina i Wojtek, a na trzeciej pozycji uplasowali się Hania i Igor.

A poniżej przykład w jaki sposób można skutecznie wylicytować końcówkę z wykorzystaniem kontry wywoławczej, co w ładnym stylu udało się zarówno zdobywcom drugiego, jak i trzeciego miejsca.

W N E S
 1♥ X pas ?

W jaki sposób należy licytować w powyższej sekwencji? Należy pamiętać o tym, że licytacja po kontrze wywoławczej następuje z bilansu. Mając 7-9 pkt zgłaszamy odzywkę na wysokości dwóch, z 10-11 pkt na poziomie trzech, a od 12 pkt możemy już licytować na poziomie czterech. Często oprócz punktów rolę odgrywa również skład – tak było właśnie w omawianym rozdaniu. A oto karta zawodnika S:

♠ K D 9 8 2
♥ 7 3 2

♣ K 10 8 7 6

Zgodnie z zasadami bilansu powinno się zalicytować na poziomie dwóch. Mamy jednak wielki skład 5 – 5. Daje nam to właściwie pewność grania na dziewięciu atutach pikowych. Nadto wyłączamy całkowicie kara (renons), a partner powinien mieć singla w kierach. Gra powinna być zatem bardzo przyjemna – w oparciu o przebitki w kolorach czerwonych i wyrobienie długiego (co najmniej ośmiokartowego) koloru treflowego. Wszystkie te przesłanki zachęcają do ostrej licytacji cztery pik, która powinna zakończyć się sukcesem.

Widzimy się już w najbliższy czwartek:)

Skontaktuj się z nami