Przejdź do treści

Grand Prix Nauki Brydża – analiza rozdań

Znakomita frekwencja, świetne warunki do gry i zwycięstwo Tomasza z Krzysztofem. To wszystko miało miejsce w piątek 29 września. Nie zabrakło również ciekawych rozdań…

W sposób szczególny warto pochylić się nad rozdaniem 12. W protokole znaleźć można kontrakty grane na obu liniach, ale również pasy (trzykrotnie). Z czego wynikają takie rozbieżności w ocenie karty? Zawodnik siedzący na czwartej ręce (S) otrzymywał taką kartę: 

♠ K 4

♥ 9 7 2

♦ W 9 2

♣ A D 5 4 3

Atutem karty jest niewątpliwie „solidny” kolor treflowy. Negatywnie na jakość karty wpływają również krótkie kolory starsze. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność zastosowania tzw. reguły  15. Zgodnie z tą regułą, gdy suma punktów oraz liczby kart w pikach wynosi co najmniej 15, należy otworzyć licytację. W omawianej sytuacji suma punktów i pików to zaledwie 12. Nie ma zatem przesłanki, aby licytację otworzyć.  Jedynie na marginesie trzeba zauważyć, że licytację można było otworzyć wcześniej. Zawodnik N (druga ręka) miał bowiem 11 punktów w równym składzie, z czterema pikami. We współczesnym, agresywnym brydżu z tego rodzaju kartami licytację otwiera coraz większa liczba zawodników.

Sporo działo się również w rozdaniu 11. Licytacja należała do pary NS. Oto ręka S: 

♠ K 9 2

♥ A

♦ A K 8 6 

♣ A K D 6 2

I ręka N: 

♠ D W 8 6 

♥ 7 5 4

♦ D 10 9 5 4

♣ 3

Jak wylicytować w tym rozdaniu szlemika? Oto przykładowa licytacja. 

1♣ – 1♦ 

2♦ – 2♠

2BA – 3♣

3BA – 4♦

4♥ – 5♦

6♦ – P

Dwa karo w omawianej sekwencji to oczywiście acol. Następnie sztuczna zapowiedź dwa pik, która wskazuje górę negatu. Trzy trefl rozumieć należy jako puppet staymana, a trzy bez atu jako informację o braku starszych kolorów. Po czterech karach, zgłoszone kiery muszą być cue-bidem. Teraz pięć karo mówi o braku cue-bidu pierwszego stopnia w pikach i treflach. Dołożenie szlemika po pięciu karach z pewnością nie jest oczywiste, ale w świetle informacji o górze negatu u partnera, wydaje się być uzasadnione. 

Alternatywna sekwencja to zgłoszenie trzech kar po acolu partnera. Dalsza licytacja to oczywiście uzgodnienie kar przez cztery karo i zgłoszenie pięciu kar przez odpowiadającego (brak dostępnego cue-bidu). W takiej jednak sekwencji zgłoszenie sześciu kar będzie jeszcze trudniejsze, a w zasadzie losowe…

Do zobaczenia na kolejnych turniejach!

Skontaktuj się z nami