Przejdź do treści

Grand Prix Nauki Brydża – analiza rozdań – Turniej Mikołajkowy

  • przez
turniej brydżowy Mikołajkowy

8 grudnia po raz kolejny spotkaliśmy się, aby rywalizować przy zielonym stoliku. Na starcie stanęło aż 27 par. Najlepsi okazali się Martyna Jassem i Tomasz Libich. Drugie miejsce zajęli Janusz Patynek i Maciej Krysztofek. Trzecie miejsce przypadło natomiast solenizantce Marzenie Bartel z Dariuszem Szymkowiakiem. Wielkie brawa dla wszystkich!

Najwięcej emocji budzą z pewnością rozdania ze strefy szlemowej. Warto się zatem pochylić nad rozdaniem piątym.

Najpierw ręka N:

♠ A 5 2

♥ A 8 4

♦ 9 8 3

♣ A D 10 7

I ręka S:

♠ K 8

♥ K D W 9 3

♦ A W 4

♣ K 8 3

Sekwencja była jednostronna. Zaczyna ręka N. Poniżej przykładowa licytacja z wykorzystaniem pojedynczego magistra:

1♣ – 1♥ 

1BA – 2♣ (!)

2♠ (!) – 3♥

3♠ – 4♣

4♥ – 4BA

5♦ – 6♥

Pasy

Otwarcie treflem nie budzi wątpliwości. Teraz z ręki S należy zgłosić jednego kiera (7+ pkt i 4+ kart) – jest to odzywka forsująca na jedno okrążenie, a zatem partner z pewnością nie spasuje. 1BA limituje z kolei rękę otwierającego do 14 punktów i wyklucza cztery karty w kierach i pikach. Teraz z ręki S należy forsować licytację przez odzywkę sztuczną – np. dwa trefle (pojedynczy magister). Zgodnie z zasadami odpowiedzi, odpowiedź 2♠ przyrzeka górę otwarcia oraz dokładnie trzy karty w kierach. Z ręki S można zatem uzgodnić kiery poprzez odzywkę 3♥. Skoro natomiast udało się uzgodnić kolor kierowy, można przejść do dalszej wymiany informacji. 3♠ i 4♣ to cuebidy – informacja dla partnera o wartościach w postaci co najmniej króla albo singla w kolorze. Zalicytowanie 4♥ wyklucza cuebid karowy. Po tej krótkiej wymianie informacji zawodnik S (sterujący licytacją) może już zapytać o asy. Informacja o trzech wartościach partnera wystarczy do zalicytowania szlemika kierowego.

Kolejna gra premiowa przypadła już na ósme rozdanie.

Oto ręka W:

♠ 5

♥ A W 6 5 2

♦ K W 7

♣ A W 8 7

I ręka E:

♠ A D W 4 3 2

♥ K D 10

♦ A 6

♣ 3 2

Sekwencja ponownie miała charakter jednostronny. Licytację rozpoczynała ręka W. Poniżej przykładowa sekwencja.

1♥ – 1♠ 

2♣ – 2♦ (!)

3♦ – 3♥

4♣ – 4♦

4♥ – 4BA

5♥ – 5♠

6♣ – 6♥

Pasy

Pierwsze trzy odzywki zawodnika W mają charakter naturalny – opisujący rękę. Zapowiedź 2♣ wskazuje, że zawodnik W ma skład co najmniej 5-4. 2♦ to sztuczna odzywka forsująca – czwarty kolor. Następnie 3♦ pokazuje rękę 5-4-3 z co najmniej trzema karami. Na tym etapie licytacji zawodnik E może uzgodnić kiery poprzez odzywkę 3♥. Dwie kolejne odzywki to cuebidy i wreszcie pytanie o asy. Dla uzyskania pełnej informacji o rozdaniu zawodnik E powinien jeszcze zapytać o króle poprzez zapowiedź 5♠. Wobec faktu, że zawodnik W posiada zaledwie jednego króla, zasadne jest poprzestanie na zalicytowaniu szlemika.

Do zobaczenia podczas kolejnych turniejów!

Skontaktuj się z nami