Przejdź do treści

Czy wejście kolorem zgłoszonym przez przeciwnika może być naturalne?

  • przez

Co do zasady przyjmuje się, iż zgłoszenie koloru licytowanego wcześniej przez przeciwnika stanowi uniwersalny (i sztuczny!) forsing. Zwykle chcemy w ten sposób zapytać o zatrzymanie albo po prostu pokazać partnerowi, że posiadamy kawał karty! Należy jednak pamiętać, iż powyższa zasada odnosi się do sytuacji, gdy przeciwnik licytował naturalnie. Ilustruje to dobrze poniższy przykład.

Przeciwnik na pierwszej ręce otworzył dwa karo (mini – multi), nasz partner spasował, a drugi przeciwnik odpowiedział dwa kier. Jak zalicytować gdy posiadamy taką kartę:

♠ 4
♥ A K D 9 3
♦ D 7 5 4 3
♣ 6 5

Z pewnością chcemy wziąć udział w licytacji! Posiadamy przecież piękny skład, a w dodatku znakomitej jakości kolor starszy. Należy zatem zgłosić trzy kier. W tej sekwencji mimo, iż przeciwnik zgłaszał wcześniej kiery, to nasza licytacja będzie całkowicie naturalna. Warto bowiem pamiętać, iż odpowiedź dwa kier (pasuj albo popraw) po otwarciu mini – multi nie jest odpowiedzią naturalną (i powinna być alertowana!).

Z takimi rozdaniami zmagamy się w grupie Blackwood 😊 Serdeczne gratulacje tymczasem dla Konrada i Krzysztofa za zwycięstwo w ostatnim turnieju!

Do zobaczenia!

Skontaktuj się z nami